Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

21 | 01 | 2021

Andrzejki z rodzicami

 

W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
króluje wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Zabawa dalej, start…”

W piątek 29 listopada przedszkolaki wraz z rodzicami, rodzeństwem i paniami spotkali się na „Andrzejkowych wróżbach”. Podczas uroczystości nie zabrakło popularnych wróżb. Dzieci dowiedziały się jaki będą miały zawód, kto wyjdzie pierwszy za mąż  lub ożeni się oraz co czeka ich w przyszłości, itp. Lanie wosku przez klucz sprawiło wielką radość dzieciom. Wróżby andrzejkowe przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce, zabawami z chustą animacyjną. To była wesoła zabawa dostarczająca wielu przeżyć i emocji uczestnikom spotkania. Dzieci miały okazję poznać w części naszą ludową tradycję andrzejkową.

tekst Marta Grabowska


ANDRZEJKI

 

"Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono w wigilię Św. Andrzeja. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. Prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

W naszym przedszkolu 30 listopada również świętowaliśmy „Andrzejki”. Różnymi sposobami odkrywaliśmy z przedszkolakami tajemnice losu. Za pomocą monet rzucanych do wody, kręcenia butelką, serduszek z imionami, kolorowych bibułek i  tajemniczych gwiazdek, dzieci dowiadywały się o swojej przyszłości. Przedszkolaki z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek.

tekst i foto: Marta Grabowska

MAGICZNE ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.
Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Również przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc większą gromadą – zaprosiliśmy rodziców, by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.

tekst i foto: Marta Grabowska

Andrzejki

Andrzejkowe mamy święto,
co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
wosk w garnuszku i klucz duży.

30. 11. 2015r. był dniem zabaw i wróżb andrzejkowych w naszym przedszkolu. W tym szczególnym dniu dzieci miały okazję poznać ludowe zwyczaje oraz tradycje andrzejkowe. Dzień ten dostarczył przedszkolakom oraz ich rodzicom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

foto i tekst Marta Grabowska

 

Andrzejki

Czary, mary, czary mary, aby wróżby się spełniały złóżmy dary”. Tymi słowami dzieci wraz ze swoimi rodzicami rozpoczęli  28 listopada zabawę andrzejkową.

Dzieci zostały wprowadzone opowieścią o historii Andrzejek Każdy uczestnik na początku wrzucił do miski z wodą swój dar-maleńki grosik, aby tym samym zapewnić sobie dobrą zabawę i pomyślne wróżby. Cała zabawa przeplatana była wspólnymi tańcami. Dzieci poznały najbardziej popularne wróżby m.in. lanie wosku. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Dzieci uważnie słuchały, co dana wróżba dla nich znaczy. Cienie woskowych figurek pobudziły fantazje i wyobraźnie przedszkolaków. Zabawa przebiegła w miłej i radosnej atmosferze. Przedszkolaki oraz ich rodzice z entuzjazmem uczestniczyli w zabawach, oraz wróżbach andrzejkowych.

tekst i foto: Marta Grabowska


E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1806774
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
332
1076
4408
1795403
1806774