Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

18 | 10 | 2019

ANDRZEJKI

 

"Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono w wigilię Św. Andrzeja. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. Prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

W naszym przedszkolu 30 listopada również świętowaliśmy „Andrzejki”. Różnymi sposobami odkrywaliśmy z przedszkolakami tajemnice losu. Za pomocą monet rzucanych do wody, kręcenia butelką, serduszek z imionami, kolorowych bibułek i  tajemniczych gwiazdek, dzieci dowiadywały się o swojej przyszłości. Przedszkolaki z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek.

tekst i foto: Marta Grabowska

MAGICZNE ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.
Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Również przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc większą gromadą – zaprosiliśmy rodziców, by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki.

tekst i foto: Marta Grabowska

Andrzejki

Andrzejkowe mamy święto,
co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
wosk w garnuszku i klucz duży.

30. 11. 2015r. był dniem zabaw i wróżb andrzejkowych w naszym przedszkolu. W tym szczególnym dniu dzieci miały okazję poznać ludowe zwyczaje oraz tradycje andrzejkowe. Dzień ten dostarczył przedszkolakom oraz ich rodzicom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

foto i tekst Marta Grabowska

 

Andrzejki

Czary, mary, czary mary, aby wróżby się spełniały złóżmy dary”. Tymi słowami dzieci wraz ze swoimi rodzicami rozpoczęli  28 listopada zabawę andrzejkową.

Dzieci zostały wprowadzone opowieścią o historii Andrzejek Każdy uczestnik na początku wrzucił do miski z wodą swój dar-maleńki grosik, aby tym samym zapewnić sobie dobrą zabawę i pomyślne wróżby. Cała zabawa przeplatana była wspólnymi tańcami. Dzieci poznały najbardziej popularne wróżby m.in. lanie wosku. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Dzieci uważnie słuchały, co dana wróżba dla nich znaczy. Cienie woskowych figurek pobudziły fantazje i wyobraźnie przedszkolaków. Zabawa przebiegła w miłej i radosnej atmosferze. Przedszkolaki oraz ich rodzice z entuzjazmem uczestniczyli w zabawach, oraz wróżbach andrzejkowych.

tekst i foto: Marta Grabowska


E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 60 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1391748
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
183
1029
7174
1376999
1391748